Brno podpoří platformu věnující se umělé inteligenci

Brno podpoří platformu věnující se umělé inteligenci

Radní doporučili zastupitelům schválit dotaci ve výši 165 tisíc korun Jihomoravskému inovačnímu centru na podporu platformy Brno.AI. Ta se věnuje tématu umělé inteligence (AI – artificial inteligence – umělá inteligence).

Aktivita platformy Brno.AI byla zahájena v roce 2020 s finanční podporou z projektu Smart Akcelerátor II, jejímž nositelem byl Jihomoravský kraj. V rámci projektu se uskutečnily dvě zahajovací networkingové akce, do kterých se zapojilo přes 200 účastníků včetně zástupců samospráv. Realizace platformy Brno.AI přispívá k naplnění cílů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje 2021–2027.

„Platforma Brno.AI je otevřenou komunitou věnující se tématu umělé inteligence. Hlavním úkolem této platformy je obecně podpora výzkumu, vývoje a aplikace umělé inteligence v Brně a Jihomoravském kraji. Konkrétními cíli jsou nejen vytvoření a podpora ekosystému, vzdělávání a publicity, ale i propojování jednotlivých subjektů a aplikace AI v dalších doménách,“ popsal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Zástupci statutárního města Brna jsou tak zapojeni ve dvanáctičlenném poradním sboru složeném ze zástupců samosprávy, vysokých škol, komerčních firem i nezávislých subjektů (Jihomoravské inovační centrum, platforma Machine Learning Meetups) i redakční radě Brno.AI. Do různých aktivit Brno.AI se do současnosti zapojilo přes 500 osob, do mapování ekosystému přes 50 firem (z cca 80 relevantních), platforma je už nyní partnerem významných konferencí (např. Interspeech 2021, CyberSec&AI 2021).

„V následujících letech se předpokládá další rozvoj platformy především v oblasti networkingu, vzdělávání a motivace dětí a mládeže. Díky projektu DT4Regions se počítá také s intenzivnějším zapojením Brna, například do mezinárodního projektu 9 zemí zaměřeného na využití AI a BigData ve veřejné správě. Součástí činnosti platformy je i marketingová podpora inovativního regionu,“ dodal Tomáš Koláčný.

Požadovaná výše dotace činí 165.000 Kč a představuje tak šestinu rozpočtu pro zbytek roku 2021; ten činí 1 000 000 Kč. Na financování se dále podílí Jihomoravský kraj (další šestinou), zbytek MU a VUT i partnerské firmy platformy a dotační projekty.

Zdroj informací

Statutární město Brno, eMoravia.cz, NejChlapi.cz a NejBusiness.cz

Datum

5. září 2021

Page generated in 1.3182 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál